Dech 32

 • Charakteristika
 • Aktuální verze
 • Download (co si můžete vzít)

  Dech32 je 32bitovou alternativou staršího "DOSovského" zdravotnického software Dositech, který zajišťuje pořizování dokladů pro zdravotní pojišťovny ČR. Dále by měl zahrnovat některé funkce dalších zdravotnických programů společnosti Themis Dositor a Obolus, které obsluhují provoz zdravotnických zařízení v podstatně větší šíři.
  Dositech i Obolus jsou ovšem stále funkční pod operačními systémy DOS i Windows a Dech32 by měl dodat více komfortu a využít široké škály existujícího grafického a komunikačního software pod Windows.

  Jak název Dech32 napovídá, zahrnuje tento projekt všechny vlastnosti Dositechu, ovšem v designu Windows, t.j. v grafickém rozhraní ovládaném jak myší, tak klávesnicí. S Windows přicházejí určité výhody, zejména program může obsáhnout mnohem více funkcí, které se do Dositechu nevešly. Navíc Dech32 umožňuje rozloučit se s archaickými násilnostmi Dositechu, které mu svazovaly ruce po několika změnách Metodiky předávání dokladů. Na druhé straně má přechod na operační systémy Windows i své nevýhody: Windows má mnoho verzí (95/98/NT/2000/Me/XP...), které se chovají sami o sobě rozdílně, jinak obsluhují paměť a periferie a z toho plyne i určitá nestabilita a nevypočitatelnost i v závislosti na nastavení a konfiguraci počítače. Díky tomu nelze očekávat, že by ve výkonnosti Dech32 překonal Dositech.

  Program je koncipován nejen jako samostatný program, ale jako stavebnice, která může sloužit jako knihovna užitečných zdravotnických funkcí, které mohou využít i jiné programy. Zejména je tato přednost patrná ve spojení s Dositechem, pro který obsluhuje řadu windowsovskýhc funkcí. (Podrobný uživatelský přehled je přehledně podán v MENU - Exit - Možnosti příkazové řádky).

  Stručná charakteristika programu:

  1) Je provozuschopný pouze na 32bitové platformě Windows (95/98/2000/NT/Me/XP ...) nebo na příslušných emulátorech jiných operačních systémů. Neběží pod DOSem! Je síťový bez požadavků na HW sítě. (Samozřejmě lze provozovat i na samostatném PC.)
  2) Obsluhuje požadavky pořizování zdravotnických dokladů ve zdravotnických zařízeních ambulantních, hospitalizačních, výdejnách, lékárnách, dopravních zdravotnických službách, záchranných službách a lázeňské péči.
  3) Dovoluje pořizovat a konvertovat všechny doklady popsané Datovým rozhraním VZP ČR, kterým se důsledně řídí. Obsahuje klíče, které zmírní některé chyby a tvrdosti tohoto Datového rozhraní, dosud znepříjemňující koloběh dokladů na obou stranách rozhraní. Program obsahuje průvodce Datovým rozhraním VZP ČR.
  4) Strukturovaná Data programu jsou v mezinárodním standardním formátu dBase IV (čili DBF) čitelná prakticky jakýmkoliv software. Textová data jsou standardně ve formátu RTF, obrazová standardně JPG a manuál s nápovědou jako hypertextový soubor HTM.
  Celé datové rozhraní Dechu32 je veřejné a jeho popis je součástí programu. To umožnuje případné propojení s jinými softwary.
  5) Obsahuje Kontrolní program hotových dokladů (KDAVKA) na principech podobných existujících kontrolních programů s možností inteligentních ošetřených oprav.
  6) Umožňuje návazně zpracovávat lékařskou agendu pacienta (osobní karta, formuláře, volné a standardní texty, jejich tisk, posílání a přijímání, obrazová dokumentace, etc.)
  7) Program a jeho upgrady jsou volně dostupné na internetu spoleně s přidruženými dokumenty (číselníky, manuál, etc.).
  8) K provozu programu je potřeba licence (licenční kód). Kód je společný s Dositechem, to znamená že oba programy (Dech32 i Dositech) je možno používat s jednou licencí za jediný poplatek. Kromě placené licence (TYPER) je možnou použít Dech32 také s volnou licencí FREE, která přibližně obsahuje Rozbor Kdavky, Obsluhu číselníků, Průvodce Datovým rozhraním VZP, textový editor Dechpad atd.

  Ceník

  Dech32, verze 1.56

  (03.10.2019)

  Ostrá verze programu Dech32 připouští zatím jen stupeň TYPER společně s licencí pro Dositech 8. Kromě možnosti stažení z této internetové stránky je rozesílán na disketách nebo CD všem držitelům nebo zájemcům licence Dositech/Dech32.

  Obsahuje :

 • Instalační soubor Dech32in.exe, který zajistí instalaci do libovolného adresáře na uživatelském disku a ikonu do Start Menu.
 • Manuál Dech32.htm.
 • Rozbor Dávky : Rozbor existujícího souboru KDAVKA se základní kontrolou a možností ošetřené editace.
 • Vytvoření Dávky : vytvoří dávku z existujících dat.
 • Transformace dat z Dositechu : pokud máte na svém počítači již existující data v Dositechu, můžete si je zkonvertovat do Dechu32 (zatím jen pro čtení).
 • Transformace dat z Obolusu a Dositoru: pokud máte na svém počítači již existující data v Dositechu, můžete si je zkonvertovat do Dechu32 (zatím jen pro čtení).
 • Aktualizace číselníků: kompletní servis číselníků (zatím bez editace).
 • Kapitace: vytvoření dávky, výpočet faktury, editace, Zpětné zpracování registru (F111).
 • Statistika: je kompletní; máte-li již hotová data z Dositechu, můžete tím snadno provést všechny výpočty, které Vás zajímají a v Dositechu nejdou.
 • Dávky - Vkládání dat : Pořizování všech typů dokladů.
 • DechPad: Textový editor podobný Wordpadu a řadou speciálních vylepšení pro zdravotnictví.

  Download.

  Dech32, Dech32.exe, cca 350kB Download
  Kopie jediného souboru Dech32.exe, plně funkční, vhodná ke stažení např. jako upgrade nebo jako obslužný program k Dositechu a Obolusu pod Windows.

  Dech32, Dech32in.exe, cca 500kB Download
  Kompletní instalace včetně manuálu. Program je volně šiřitelný, v úrovni Free použitelný bez licence, vyšší úrovně s bohatší výbavou jsou od 1.6.2002 podmíněné licencí.
  Dech32in.exe je samorozvíjející EXE, stačí jej spustit a rozběhne se instalátor, který Vás provede jednoduchou instalací na volitelné místo v počítači. Je možné použít samozřejmě i jako upgrade.

  Dech32 + číselníky, Dech32ic.exe, cca 2200kB Download
  Kompletní instalace programu včetně manuálu a číselníků. Vlastnosti a podmínky jsou stejné jako Dech32in.exe (viz výše). Navíc rozvine číselníky, které jsou již upraveny do formy, jakou požaduje Dech32. Obsahy těchto číselníků jsou bez záruky! Oficiální verze číselníků mohou zdravotnická zařízení získat na pobočkách VZP nebo na www stránkách VZP (např. www.vzp.cz).

  Seznam číselníků obsažených v této dostupné verzi instalace Dech32ic:
  VYKONY - 239       MKN10 - 919       JDG4 - 919       ODBORN - 923
  DOPRAVA - 976       DRUHPOL - 690       LEKY - 067       IVLP - 002
  PZT - 043       STOMAG - 009       DVYKON - 928       KATEGPAC - 692
  DOPHOSP - 832       UKLEC - 831       STOKZP - 890       STOMAGVY - 976
  LP_UKO - 820       LP_PRE - 820       LP_NAK - 820       LP_IND - 955
  LP_TYP - 820       LP_KAT - 820       UHRADY - 660       CISELPOB - 791
  TYPSUB - 350       CISKONST - 350       VYDFOND - 350       OMEODB - 350
  DDOKLVSE - 350       VEKIND - 790

  Typický download Dech32in (kopírování programu do vašeho počítače) má takovýto průběh:

  1) Váš internetovský prohlížeč rozeběhne kopírování a přitom se zeptá na jmého a cestu kopie. Navrhuje jméno Dech32in.exe a cestu, kam si běžně stahujete jiné programy z internetu. (Při volbě jiného jména dodržte příponu .exe)
  2) Tím je kopírování skončeno a dále už nepotřebujete být připojeni k internetu. Jakkoliv rozběhněte program Dech32in.exe (např. poklepáním na jeho ikonu, spuštěním z příkazové řádky, atd.) :
  a) Otevře se průvodce instalací, který další kroky vysvětlí předem. Nejprve se vás zeptá na adresář, kam se bude program instalovat. Navrhne obvykle adresář Profile Files\Dech32, ale doporučujeme vlastní adresář např. \Dech32. (Neexistují žádná omezení na umístění programu ve vašem počítači).
  b) Provede se rozvinutí několika (cca 5) základních souborů a založení 4 (prázdných) podadresářů. Dále vytvoří startovací ikonu v sekci Start Menu. Celá instalace zabere na vašem disku cca 1.5 MB. Takto je připraven program k prvnímu spuštění, které instalátor zároveň nabídne. Později můžete program spouštět ze Start Menu, z příkazové řádky nebo z ikony na 'Ploše', kterou si ale (pokud chcete) přidáte sami.
  c) Ve Start menu se souběžně vytvoří i standardní položka Uninstal, která umožní celou instalaci zlikvidovat z vašeho počítače beze stopy.

  Po prvním spuštění bude program chtít volbu licence. Pro účely této předběžné verze je nejvhodnější zvolit licenci Free.  Poslední úprava stránky 05.06.2020

  e-mail: themis@themis.cz

  Tato stránka: http://themis.cz/dech32/index.htm

  Úvodní stránka software Themis: http://themis.cz/leksof.htm